CMAS 3 Yıldız Dalış Eğitmeni

Tahsin Ceylan

Sualtı sporları ile 1986 yılında tanışan Tahsin Ceylan, 1994 yılında sualtı fotoğrafçılığına, 1997 yılında ise video çekimlerine başladı. Başta ülkemiz karasuları olmak üzere kutuptan kutuba Dünya’nın birçok bölgesinde görüntüleme amaçlı sayısız dalış gerçekleştirdi.

Mavi Derinliklerin Gizemi, Sualtından Türkiye, Denizin Ruhu, EngelSizsiniz, Akdeniz’de Nesli Tehlike Altında Olan Türler, 100. Yılında 100 Fotoğrafla Sualtından Çanakkale, Gemlik Körfezi’nin Sualtı Yaşamı, 17 Ağustos Derinlerdeki Acı, Sualtı Cenneti Antalya, Derinlerdeki Samandağ, Van Gölü’nün Sırları, Derinlerdeki Yaşam İzmit Körfezi, vb adlarını verdiği on altı farklı kişisel fotoğraf sergisiyle insanoğlunun yüzyıllardır merak ettiği sualtının gizemli dünyasına ışık tuttu.

Denizatı, Akdeniz Foku ve köpekbalıklarının ülkemiz denizlerindeki ilk çekimlerini gerçekleştiren Tahsin Ceylan’ın fotoğraf ve video dalında 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası ödülü bulunmaktadır.

 Kaş’ta görüntülediği denizatı ‘Princess’ ile 2005’te katıldığı Seahorses of the World (ABD) yarışmasında Jüri Özel Ödülü almıştır. ‘Princess’ dünyanın kaydedilmiş en iyi on denizatı fotoğrafından biri olarak 2007 yılında Londra’da sergilenmiştir. TAV’ın sponsorluğunda 2011 yılında açılan ve 73 eserden oluşan ‘Denizin Ruhu’ fotoğraf sergisi havalimanlarında, Neomarin ve Ece Grup’un sponsorluğunda çocuklara yönelik olarak tasarlanan sualtı fotoğraf sergisi Sea Life Akvaryum’da, ODTÜ’nün destek verdiği Denizin Ruhu-Akdeniz Sualtı Fotoğraf Sergisi ise çocuklara denizin tanıtılması amacıyla ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Mersin/Erdemli’de sergilenmektedir.
Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN (International Union for Conservation of Nature) tarafından 2011 yılında yayınlanan ‘Akdeniz Balıkları Kırmızı Listesi’ kitabı ile 2010 yılında WWF’in koordinatörlüğü’nde hazırlanan, 6 ülkede 6 dilde 6 milyon adet basılan ‘Karadeniz Eğitim Kutusu ve yine IUCN tarafından 2018 yılında basılan Akdeniz’in Kıkırdaklı Balıkları çalışmasının sualtı fotoğrafları yine Tahsin Ceylan’a aittir. Karadeniz Eğitim Kutusu BM tarafından dünyanın en iyi 11 uygulamasından biri seçilirken, Güney Kore’de düzenlenen EXPO 2012 UNDP standında sergilendi. Güney Kore’de 2012 yılında gerçekleştirilen EXPO Ülkeler Fuarı’nın teması olan yaşayan okyanuslar ve denizlerde Türkiye’nin sualtı fauna ve florası yine Tahsin Ceylan’ın fotoğraf ve film görselleri üzerinden tanıtıldı. Sanatçının ‘Nesli Tehlike Altında olan Türler’e yönelik son fotoğrafları ise sualtı severlerin buluşma adresi olan İstanbul CNR Fuar alanındaki MEDEX 2013 Fuarı’nda sergilendi.
Türkiye’nin sualtı tanıtım filmi ‘LIFE IN THE SEAS AND COASTS OF TURKEY’ yine uluslararası fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan tarafından hazırlandı. Sanatçının Prof. Dr. Şükran Cirik ile birlikte hazırladığı ‘Denizi Tanıyalım I ve II’, Dr. Bülent Gözcelioğlu ile birlikte hazırladığı ‘Denizlerimizin Sakinleri’ isimli kitapları yayınlandı. Naviga Yayınları tarafından hazırlanan ‘Yaşayan Deniz’ kitabı ise sanatçının da yazar kadrosunda yeraldığı en son yayınlanan eser. Ceylan’ın ‘Video’nun Kullanım Alanları’ ile ilgili yayınları ise Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders kitabı olarak okutuluyor. Diğer eserleri ise; Mavi Derinliklerin Gizemi, Denizin Ruhu, Sualtı Cenneti Antalya, Derinlerdeki Samandağ, Van Gölü’nün Sırları, Derinlerdeki Yaşam İzmit Körfezi.
Tahsin Ceylan halen;

Dünya Sualtı Konfederasyonu (CMAS) ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 3 yıldız dalış ve ayrıca cankurtarma eğitmeni,

Ankara İtfaiyesi ve Özel Harekât Dairesi Sualtı Arama Kurtarma ve Kriminal Eğitmeni,

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı,

PADI (Professional Association of Diving Instructors) Master Scuba Diver Trainer ve Emergency First Response Instructor’dur.

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Görüntüleme Koordinatörlüğü görevini de yürüten Tahsin Ceylan, Naviga ve Sahil Güvenlik dergilerinin de yayın kurulu üyesi.
Ceylan’ın Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki’nde gezi, ekoloji ve biyoloji konulu makaleleri yayınlanmıştır.
TRT’de uzun yıllar yayınlanan sualtı belgeseli Mavi Tutku ile 13 Bölüm’lük Şahika’nın Mavi Dünyası sualtı belgesellerinin program danışmanı ve sualtı görüntüleme yönetmeni olarak görev almış olan Ceylan, aynı zamanda Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sualtı belgeseli FOZİ’nin de sualtı görüntüleme yönetmenliğini yürütmüştür.